GTA 5 policja
Poradniki

Policja w GTA V

Los Santos Police Department (LSPD) to policyjny oddział stacjonujący w Los Santos, wzorowany na Los Angeles Police Department (LAPD).

OPIS

W przeciwieństwie do poprzednich części gry, w GTA V rzadziej spotkamy funkcjonariuszy patrolujących okolicę na piechotę czy krążących po ulicach w radiowozach. Najczęściej znajdziemy ich na lotnisku, przy komisariatach lub podczas pościgu za innymi przestępcami.

Jeśli postanowimy przyłączyć się do pościgu, aby pomóc szybciej schwytać uciekiniera, istnieje szansa, że policjanci porzucą swą dotychczasową ofiarę i całą siłę ognia skupią na nas samych.

Możemy też samodzielnie wezwać patrol, dzwoniąc pod 911, lub starym dobrym sposobem – rozwalić kilka samochodów wokół nas / zabić przechodniów. Niestety, to drugie rozwiązanie, choć bardziej efektowne i rozrywkowe, nagrodzi nas gwiazdkami poszukiwań. 

UCIECZKA PRZED POLICJĄ

Najprostszą metodą na zgubienie pościgu jest ta, którą znamy z poprzednich części – przemalowanie samochodu. Jednakże podobnie jak w GTA IV, policja nie może nas zobaczyć, kiedy będziemy wjeżdżać do warsztatu. 

Drugą metodą jest zniknięcie z pola widzenia funkcjonariuszy. Zajmie nam to trochę więcej czasu niż przemalowanie samochodu, ale to właśnie z tej formy będziemy korzystać najczęściej. 

Podczas pościgu radar zacznie migać na czerwono i niebiesko. Aby zgubić pościg, musimy ukryć się w jakichś zaroślach czy za jakąś przeszkodą. O ile nie ściga nas śmigłowiec, możemy wejść na dach i skryć się za klimatyzacją czy kominem. Podczas oczekiwania na zaprzestanie pościgu, policjanci będą przeszukiwać teren, na którym widziano nas ostatni raz. Nie możemy dać się wtedy zauważyć.

WYPOSAŻENIE

W zależności od poziomu poszukiwań i lokalizacji policja wyposażona jest w różne zestawy broni: 

 • kamizelka kuloodporna
 • pistolet
 • Pump Action Shotgun
 • Carbine Rifle (tylko w niektórych lokalizacjach)
 • Micro-SMG (broń policjantów na łodzi Predator)
 • Assault Shotgun (broń używana w więzieniu)
Czytaj więcej:  Rzutki w GTA V

POJAZDY

Lista pojazdów policyjnych:

 • Police Cruiser
 • Police Interceptor
 • Police Buffalo
 • Police Transporter
 • Police Riot
 • nieoznaczony radiowóz
 • Police Maverick
 • Police Predator (łódź)

LOKALIZACJE POSTERUNKÓW

Kliknij obrazek, aby powiększyć mapę i zobaczyć lokalizację wszystkich posterunków w stanie San Andreas.

CIEKAWOSTKI

 1. Jeśli nasz poziom poszukiwań osiągnie poziom trzech lub więcej gwiazdek, funkcjonariusze założą kamizelki kuloodporne.
 2. Panie policjantki nie zakładają kamizelek kuloodpornych. 
 3. W grze pojawia się artykuł, w którym mężczyzna opowiada o tym, jak został aresztowany za to, że nagrał swoim telefonem film, na którym widać jak policjanci zabijają jego psa „dla dobra ogółu”. Jest to artykuł oparty na prawdziwych faktach. W 2013 pewien mężczyzna nagrał, jak przedstawiciele prawa popełniają przestępstwo. Został on aresztowany pod pretekstem zbyt głośnego słuchania muzyki w swoim samochodzie. Po założeniu kajdanek pies mężczyzny wyskoczył z samochodu, chcąc obronić swojego pana. Zaczął szczekać i skakać na policjantów, a oni zastrzelili biedną psinę. 
 4. Jeśli w strzelaninie ucierpi jakiś funkcjonariusz, jego koledzy będą próbować wciągnąć go w bezpiecznie miejsce np. za radiowóz.
 5. Funkcjonariusze nie używają pistoletu przyczepionego do ich paska, zamiast niego wyciągają inny.
 6. Za każdym razem, kiedy radiowóz zostanie przypadkowo uderzony, jeden z policjantów zacznie strzelać do pojazdu, który uczestniczył w stłuczce. Pociąg też zalicza się do tego grona. 🙂