Grand Theft Auto
Poradniki

Porady Rockstara: Ustawienia GTA V

GTA V na PC jest już z nami prawie miesiąc. Rockstar Games przygotował dla graczy krótki poradnik, który jest raczej formą przypomnienia o kilku funkcjach, dostępnych w opcjach gry. 

Klawiatura

Irytuje Cię zdefiniowane przez Rockstar sterowanie? Zmień to! GTA V pozwala na zdefioniowane każdego klawisza, oprócz standardowej nawigacji za pomocą WSAD lub strzałek. LPM lub Enter oraz PPM/Esc również nie podlegają zmianie.Esc może służyc również jako klawisz powrotu/wyjścia np. z IFruita. 

Jeżeli pragniesz pograć z włączonymi cheatami, musisz nacisnąć tyldę „~” (z pomocą klawisza Shift). W pojawiającym się oknie wpisz wybrany przez Ciebie kod. Listę dostępnych kodów znajdziesz TUTAJ.

Pady

Przesiadka z konsoli na peceta nie oznacza porzucenia wygodnego pada. GTA V oferuje wsparcie dla kontrolerów z X360 oraz PS4. Pozostałe pady i kontrolery należy ustawić w sekcji „Gamepad Calibration”.

Pojazdy

Dobrze znane wariacje dotyczace sterowania samochodami oraz maszynami latającymi.

Kontrolowanie lotu odbywa się za pomocą klawiszy numerycznych. Jeżeli nie posiadasz Numpada, możesz powrócić do czasów San Andreas i sterować lotem za pomocą myszki. Manewrowanie samolotem jest dość utrudnione, dlatego warto ustawić stabilizacje lotu w opcjach. Dodatkowo przypominamy, że umiejętności pilotażu danej postaci również mają znaczenie!

W trybie FPP masz możliwość wyłączenia automatycznego wyrównanie kamery w trakcie prowadzenia pojazdu.

Zakupy

Podczas wizyty w Ammu-Nation masz możliwość wybierania towaru bezpośrednio z półek sklepowych. Wystarczy kliknąć na broń, którą zamierzamy zakupić. Przytzymanie LPM poskutkuje przybliżeniem wybranej broni. Gdy przesuniesz kursor do jednego z narożników, będziesz w stanie obejrzeć sprzęt z innego kąta. Mysz może nam ułatwić wybór odpowiedniego stroju w sklepie odzieżowym lub naszej garderobie.

Telefon

Nawiazywanie połączenia, szukanie i akceptacja misji, surfowanie po sieci itd.. Całego iFruita możesz obsługiwać za pomocą myszy. ŚPM służy do wyciągania telefonu. Scroll oczywiście służy do wybierania danej fukncji. LPM wybiera podświetloną opcję, a PPM anuluje wybór. Ustawienia możesz bezproblemowo dostosować według własnego uznania.

Czytaj więcej:  Najtrudniejsze misje w serii gier GTA: Wyzwanie dla doświadczonych graczy

Bronie

Wybór broni ułatwiają klawisze numeryczne. Każdy przycisk wybiera broń z danej kategorii. Potem wystarczy tylko scrollować do broni, z której musimy skorzystać. W trybie FPP kółko na myszy posłuży nam do przybliżenia celownika. Zmiana Postaci odbywa się za pomocą klawiszy F5 – F8. 

GTA Online

Ostatnim elementem poradnika jest tryb wieloosobowy. Kilka przydatnych informacji:

  • Aby celować w to samo miejsce gdzie spoglądamy, kliknij B.
  • Szybka akcja może być aktywowana z pomocą klawisza „Specjalnej umiejętności” (domyślnie: Caps Lock). Ustawienie szybkiej akcji dostępne jest w Menu Interakcji (domyślnie: M).
  • Rozmowa z drużyną (domyślnie: T). Rozmowa ze wszystkimi w sesji (domyślnie: Y)
  • Opcje chatu głosowego dostępne są w ustawieniach gry. Standardowy klawisz odpowiedzialny za rozmowę – N.
  • Broń i amunicja może zostać wyrzucona używając klawiszy F9 i F10. Nie trzeba otwierać koła wyboru broni

Większość opcji na pewno znacie, a niewygodne opcje sterowania zostały z pewnością dostosowane wedle własnych upodobań 🙂