Grand Theft Auto
Poradniki

GTA Online The Heists Poradnik – Informacje ogólne

Tryb The Heists oznacza się wysokim poziomem trudności i trzeba w nim pamiętac o pewnych zachowaniach które naley podejmować aby nie zginąć, robić skoki szybko i efektywnie.

Wstęp

Poradnik docelowo będzie się składal z kilku części w których omówię dokładnie jak przechodzić poszczególne zadania tak aby nie zginąć i razem z dobrą ekipą zdobyć nagrodę 10 milionów $ za ukończenie wszytkich napadów w kolejnści, tymi samymi graczami oraz bez ani 1 zgonu.

Poradnik ten pisze mając za sobą ponad 50 ukończonych finałów skoków, posiadając 107 lvl w GTA Online i prawie 20 milionów lącznie zarobionej gotówki. Na wstępie przydadzą się podziękowania dla niezwykle zgranej ekipy, dzięki której przechodzenie gry i odkrywanie różnych, często nietypowych sposobów na ukończenie misji było ogromną przyjemnocią. Angelus-R, Gerwat, kamtag19 – bez Waszej pomocy ten poradnik by nie powstał. 🙂

W pierwszej części omówię ogólne zasady i mechaniki w The Heists, zachowania których trzeba się nauczyć, oraz sprzęt w który najlepiej zainwestować już na samym starcie. W kolejnych odsłonach, tak jak wspomniałem – skupię się na omówieniu sposobów przejścia konkretnych zadań – metodach często nietypowych, ale zupełnie legalnych – gra często daje nam po prostu konkretny cel np dostarczenie pojazdu z punktu A do punktu B, jednak w jaki sposób to zrobimy i jaką drogę weźmiemy – to zalezy tylko od nas.

Nie przedłużając już – zaprazam do lektury! 🙂

Jak zacząć napady?

Dostęp do hostwania napadów dostajemy po osiągnięciu 12 poziomu postaci w GTA Online oraz zakupieniu luksusowego mieszkania. Ich ceny zaczynają się od $200,000 a kończą na $500,000. Apartament najlepiej i najszybciej kupić z poziomu growej przeglądarki internetowej wchodząc na zakładkę Money and Services i stronę Dynasty8. Tam ograniczamy zakres wyszukiwania na High-End – wszystkie z tych mieszkań będą dobre do hostowania rabunków.

Jak już wykonamy te czynności czekamy na pierwszy telefon od Lestera który zaprosi nas na rozmowę – jedziemy tam, oglądamy cutscenkę i czekamy na kolejny telefon – tutaj bywa rożnie – jednego razu wystarczą 3 minuty a czsami trzeba krążyć przez pół godziny po mieście. Jak już odbędziemy rozmowę – nasze mieszkanie w którym możemy hostować napady (będąc ich liderem) będzie oznaczone symbolem zielonego domka. 

Teraz możemy zacząć hostować pierwszy skok. O funkcjach i uprawnieniach lidera napisze w dalszej części poradnika.

Czytaj więcej:  GTA V z perspektywy pierwszej osoby! // Kolejne promocje na Steamie

Jak kontynuować przygotowania?

Kolejna ważna rzecz – gdy jesteś liderem i wykonałeś zadanie przygotowujące – nie musisz wracać do mieszkania aby rozpocząć kolejną misję – wystarczy że poczekasz około 20 sekund na SMS od zleceniodawcy i wybierzesz w nim opcję aby kontynuować skok.

Wrócić do mieszkania musisz tylko w 1 momencie – kiedy zaczynasz hostować daną akcję od początku.

Kamizelki kuloodporne

Pierwsza i najważniejsza zasada – w GTA Online (w przeciwieństwie do singla) możemy mieć ze sobą wiele kamizelek kuloodpornych. W Ammunation jak podchodzimy do stoiska z kamizelkami możemy kupić ich kilka. Jak założyć kolejną?

Wchodzimy do Menu Interakcji (np na PS4 poprzez przytrzymanie panelu dotykowego), wybieramy Inventory->Body Armor i kamizelkę, oczywicie najlepszą opcją są „Super Heavy Armor”.

O tym rozwiązaniu nadal nie wszyscy wiedzą – warto nauczyć się szybkiego wchodzenia do tego menu aby w krytycznej sytuacji podczas skoku móc założyć kolejną kamizelkę.

Ich ilość zależy od posiadanego poziomu postaci w GTA Online.

Poziom postaci w GTA OnlineMaksymalna liczba kamizelek kuloodpornych
0-141
15-292
30-443
45-594
60-745
75-896
90-1047
105-1198
120-1349
Powyżej 13510

Przekąski

Ostatnią deską ratunku w GTA Online są tak zwane przekąski. Ich kupno pozwala zregenerować poziom zycia i warto je mieć zawsze pod ręką  kiedy skończą ię Tobie kamizelki. Gdzie je kupić? Musisz jechać do jednego ze sklepów oznaczonego na mapie symbolem koszyka 

Podchodzisz do sprzedawcy i kupujesz wszystkie 4 pozycje z góry – nie interesują cię Pisswasser i papierosy Redwood gdyz one nie regenerują życia.

Podczas gdy stracisz cześć życia możesz je zregenerować wchodząc znów do Menu Interakcji -> Inventory jednak tym razem zamiast Body Armor wybierając Snacks(Przekąski).

Już te dwa opisane rozwiązania spowodują, że Twoje szanse na przeżycie i zakończenie misji z sukcesem znacznie wzrosną – musisz pamiętac tylko o tym aby regularnie uzupełniać zapasy przed każdym wymagającym zadaniem.

Ekipa i komunikacja

Nie da się uciec od faktu, że poważniejsza gra w The Heists wiąze się z koniecznością posiadania zgranej ekipy znajomych. Dzięki niej będziemy mogli zdobyć liczne bonusy  pieniężne jak np $1,000,000 za wykonanie wszystkich skoków w tej samej ekipie lub aż $10,000,000 za wykonanie wszystkich skoków w kolejnoci (od 1 do 5)  w tym samym skladzie i bez ani 1 śmierci.

Ważne aby osoby z zespołu dobrze się komunikowały i przynajmniej 2 z nich miały headet a osoby które go nie posiadają mogły przynajmniej słyszeć dwie pierwsze osoby i wykonywać dokładnie ich polecenia.

Czytaj więcej:  Porady Rockstara: Kreator Online (X1/PS4)

Ukończenie wielu skoków bez znajomych którym możemy ufać jest bardzo trudne i w tym poradniku będę skupiał się na przejściu misji ze zgranym komunikującym się zespołem.

Uzbrojenie

Oprócz defensywy (opisanych kamizelek i przekąsek) równie ważna jest siła ognia. A jest ona związana ściśle z poziomem postaci w GTA Online. I chociaż brać udział w napadach może każdy to nawet zgrany zespół osób z 30-40 poziomami postaci będzie mieć małe szanse na ukończenie najtrudniejszych akcji bez ani jednej śmierci.

Bronie które są niezwykle przydatne to podczas strzelanin Pistolet AP Special Carabine. Podczas większych starć przyda się Granatnik do którego dostęp otrzymjemy od 60 lvl postaci, wyrzutnia rakiet RPG odblokowana przy 100 lvl oraz Minigun który staje się dostępny w Ammunation przy 120 poziomie postaci.

Oprócz tego przydatne będą karabiy snajperskie np podczas misji skradankowych.

Pojazdy

Najlepszą inwestycją na samym początku będzie Opancerzona Kuruma za $525,000 ze strony Southen San Andreas Super Autos, ktora staje się dostepna do kupna po ukończeniu pierwszego skoku Fleeca Job.

Jest to pancerne auto, które hamuje jakieś 90% nadlatujących w Waszą stronę pocisków i w momencie dużych strzelanin kiedy tylko jest okazja nalezy się chować w tym aucie i z niego zabijać wrogów. Przydatne jest podczas większości zadań w trybie The Heists i jest to w zasadzie najważniejszy zakup w grze.

Druga bardzo dobra inwestycja do Insurgent  za $675,000 – pancerne auto które jednak nie hamuje tylu pocisków jednak jest (w przeciwieństwie do Kurumy) odporne na 3 rakiety które do niego strzelają np śmigłowce. Polecam kupno również tego auta – przydatne okazuje się zwłaszcza w 5 napadzie – a konkretniej misji przygotowawczej Konwój.

Lider napadu

Przechodzę wreszcie do omówienia roli lidera skoków. Osba ta ma pewne dodatkowe uprawnienia przed konkretną akcją.

Przede wszystkim – może rozdzielać posczególne role na konkretnych graczy, podstawą jest więc komunikacja, tak aby każdy robił to w czym czuje się pewnie.

Ponadto może rozdzielać procentowo łup pomiędzy posczególne osoby. Jedna osoba może mieć maksymalnie 70% i jest dopuszczone aby dać komuś 0%. Najbardziej uczciwy wariant to 40% dla lidera i po 20% dla każdej pozostałej osoby  z racji tego, że lider nie otrzymuje żadnej nagrody za misje przygotowawcze i musi „zapłacić” za samo uruchomienie skoku (np za 5 napad koszt jego rozpoczęcia wynosi aż $100,000).

Z istotnych informacji – lider nie może dwa razy z rzędu hostować tej samej akcji – po zrobieniu danego skoku mui poczekać parę godzin zanim będzie mógł go uruchomić na nowo.

Czytaj więcej:  GTA 3: Odkrywanie kluczowych elementów gry, która zdefiniowała otwarty świat

Wyzwanie za $10,000,000

Jeżeli masz stałą ekipę graczy z którymi robisz napady w GTA Online prędzej czy później padnie pytanie – czy robić wyzwanie za które dostaje się 10 milionów czy jednak jest ono zbyt trudne i nie warto tracić czasu?

Odpowiedź jest taka – warto. Zadania bywają trudne, czasami pewne misje trzeba ukończyć kilka razy aby wiedzieć dokładnie co kiedy zrobić i jakie zagrożenie może być w jakim momencie. Jeżeli jednak Wasza ekipa płynnie przechodzi przez większość skoków to zdecydowanie polecam ropoczęcie tego wyzwania.

Co do niego – warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • Można korzystać z szybkiej podróży (pominięcie trasy dojazdu za $4,000 w czasie misji)
  • Musisz ukończyć wszystkie zadania w kolejności (od napadu Fleeca Job do Pacific Standard)
  • Musisz ukończyć wszystkie zadania w tej samej ekipie
  • Musicie ukończyć wszystkie akcje bez ani jednego zgonu
  • Rozłączenie gracza/fail zadania z innego powodu (np zaalarmowanie strażników/zniszczenie pojazdu nie skutkujące zgonem kogoś z ekipy) nie powoduje zresetowania wyzwania

I z kwestii oczywistych – bezpieczeństwo przede wszystkim. W kolejnych częściach artykułu opisałem najlepsze metody przejścia skoków pod kątem wyzwania za 10 milionów. Warto również aby przed przystąpieniem do wyzwania każdy nabił jak najwyższy (przynajmniej 1-2 osoby z minigunem dostępnym na 120 lvl) poziom postaci i kupił takie pojazdy jak Kuruma oraz Insurgent.

Ciężki Pancerz

W czasie niektórych zadań gra oferuje wybór ciężkich pancerzy na ekranie wyboru stroju do napadu tuż przed rozpoczęciem misji. Polecam go założyć – znacznie zmniejszy on otrzymywane obażenia powodując że jedna kamizelka będzie około dwukrotnie skuteczniejsza niż normalnie. Minusem jest mniejsza prędkość poruszania się, ale ona często nie jest tak istotna.

Podsumowując

To ogólne zasady jakich nalezy się trzymać w trybie The Heists. Warto poszukać na wielu stronach poświęcnych grom dobrej ekipy z jak najwyższym poziomem postaci, umieć się komunikować, oraz korzystać z mechanik oferowanych przez samą grę. Podczas dużych strzelanin warto skryć się w Pancernej Kurumie, mieć zawsze przygotowane menu z kamizelkami lub przekąskami i grać zespołowo. Warto trzymać się razem, grać wolniej lecz ostrożniej. 

Oczywiście opisane przeze mnie rozwiązania dotyczą najszybszego i najbezpieczniejszego wykonywania napadów. Dla niektórych przechodzenie misji siedząc w opancerzonym aucie może wydawać się zbyt łatwe, ale to tylko sugestia – to jak zrobisz dane zadanie zależy tylko od Ciebie. 🙂

To tyle jeżeli chodzi o pierwszą część poradnika – jak macie jakieś pytania – piszcie a wkrótce kolejne części ze sposobami ukończenia poszczególnych zadań.