Grand Theft Auto
Poradniki

SA – Bronie

Lista broni dostępnych w GTA San Andreas.

BROŃ RĘCZNA:

Kastet – Po prostu jest to zwykła nakładka na ręce zwiększająca naszą siłę ciosu. Bardzo się przydaje gdy nie mamy żadnej innej broni lub nas na nią nie stać a chcemy się w jakiś sposób obronić przed atakującym nas przeciwnikiem.

Kij baseballowy – Nie mogło go oczywiście zabraknąć, jest dość popularny bo już towarzyszy nam od czasów GTAIII. Zdobyć go możemy atakując jakiegoś gangstera bo wielu z nich nosi go przy sobie a także niektórzy kierowcy pojazdów.

Piła łańcuchowa – Jest to chyba z wielu was ulubiona broń ręczna bo jak można było zapomnieć nią terroryzowanie Vice City niszcząc przechodniów i nie tylko ich, również ten słynny efekt krwi bryzgającej po ekranie został przeniesiony.

Katana – Prawdziwa broń samurajska o niezwykłej sile niszczenia lub siekania na kawałki ludzi. Będziemy mieli z nią styczność podczas misji The Da Nang Thang gdzie będziemy musieli zabić na statku jakiegoś starszego dziadka, ale to pod sam koniec misji.

Nóż – Zwykły nóż bojowy, dla ciekawych jest on podstawowym wyposażeniem żołnierzy ale nie w grze. Sprawdza się dobrze jeśli chcemy się do kogoś od tyłu zakraść i najzwyklej podcinając mu gardło.

Pałka policyjna – Możemy się dość łatwo domyślić że jest to broń używana przez stróżów prawa czyli najzwyklejszych policjantów. Najłatwiej możemy ją zdobyć zabijając owego policjanta lub też zakraść się już na posterunek.

Kij golfowy – Zawitał już do serii gta w Vice City, jednakże w grze nie służy do gry w golfa lecz atakowaniu nim przechodniów lub też wrogów. Zdobyć go możemy na każdym polu golfowym w San Andreas zabijając jakiegoś golfiarza lub wsiadając do wózka golfowego.

Kij bilardowy – Najzwyczajniejszy w świecie kij do grania w bilarda ale nie tylko, bo możemy nim zacząć atakowanie naszych celów. Zdobyć jest go dość łatwo po prostu znajdź stół bilardowy, zacznij rozgrywkę i niezależnie od wyniku po zakończeniu jej będziesz miał przy sobie owy kij lub też zabij bilardzistę.

Łopata – Jeśli komuś z was się wydaje że można nią kopać to się mu dobrze wydaje, ale w San Andreas nie służy do tego i zapewne każdy z was się domyśla do czego. W grze możemy nią bardzo skutecznie unieszkodliwić przeciwnika. Znaleźć ją możemy przeważnie na wsi u jakiś wieśniaków a także koło chatki Cataliny.

Metalowa laska – Pewnie nie każdy zwrócił z was uwagę że owy przedmiot występuje gdzieś w grze, otóż to jego cecha ataku jest odwzorowana jak na kiju golfowym i przyłozenie nią komuś nie gwarantuje temu komuś radość. Znaleźć ją możemy np.: w miejscu gdzie wykonujemy misje „Trucking”

PISTOLETY:

9 mm – Ulubiona broń gangstera, w serii GTA spotykamy ją już po raz trzeci. W San Andreas, „dziewiątka” została nieco ulepszona, co nie oznacza, że należy do dobrych broni palnych w grze. Kupimy ją, w każdym Ammo Nation, a najłatwiej ją zdobyć zabijając jakiegoś policjanta.

9 mm Silenced Mode – Ta sama „dziewiątka”, co opisana wyżej, lecz UWAGA! z tłumikiem, broń ta ma praktycznie te same właściwości lecz przydaje się w tak zwanych „cichych misjach”. Dostać ją możemy w Ammo Nation i w „cichych misjach” (przykładem jest misja „Madd Dogg Rhymes” u OG Loc”a ).

Desert Eagl – W zasadzie jest to chyba najlepsza, palna broń w grze. Bardzo dobra do zdobywania terytoriów wrogich gangów. Zabija na zasadzie „One shot, One kill” to znaczy, że juz za pierwszym strzałem wyeliminujemy przeciwnika. Znajdziemy ją w San Fierro, w sklepie modelarskim Zero oraz w Ammo Nation.

BROŃ MASZYNOWA:

MP5 – Broń, którą wszyscy znamy z GTA Vice City. Wygląd ma taki sam, jak w poprzedniej części, w której ją spotkaliśmy . Droższy i skuteczniejszy od TEC 9. MP5 znajdziemy w Ammo nation.

TEC 9 – Przypomina z wyglądu broń INGRAM, często spotykana broń, w rękach gangsta. Możemy strzelać trzymając ją tylko w jednej ręce, co pozwala na lot PROJECT”EM 69 strzelając. Znajdziemy ją na dachu domu Sweet`a Johnsona. Żeby się tam dostać, wejdź na mur przy boisku do koszykówki. Tradycyjnie również możemy TEC 9 zakupić w Ammo Nation.

Micro SMG – W zasadzie nie różni się niczym od Tec 9, no chyba że wyglądem i ceną w Ammo Nation, również posiada te same właściwości ale jest ciutke silniejszy od Tec 9.

STRZELBY:

Czytaj więcej:  GTA 5 na różnych platformach: Świat przestępczej rozgrywki na Twoim sprzęcie


Shotgun – Zwykły shotgun, broń za wolna do walk z kilkoma przeciwnikami w tym samym czasie, a GTA wymaga szybkości, nadaje się raczej do zabawy niż do regularnej gry w misjach.

Spas 12 – Wspaniała broń, znana m.in. z poprzedniej częścii GTA. SPAS 12 jest bronią bardzo skuteczną, wspaniale sprawdza się w przestrzeniach zamkniętych.

Sawn-off Shotgun – Przykład klasycznego obrzyna z lat 30 XXw. Jest on dość lepszy od zwykłego shotguna a przede wszystkim jak się zdobędzie poziom Hitman, raczej też bardziej się spisuje w zamkniętych pomieszczeniach. Jego plusem jest że możemy strzelać podczas biegu (tak samo jak w wypadku tec 9 i micro smg).

Rifle – Zwykły strzelba, dobra na dalekie odległości, w grze nie ma możliwości automatycznego celowania. Nie za bardzo różni się od Sniper Rifle. Znajdziemy ją w Ammo Nation i w misji „Body Harvest” (znajduje się w traktorach).

KARABINY:

Sniper Rifle – Tej broni nie za bardzo trzeba opisywać. Jest to broń, którą wszyscy znamy i pokochamy, jeżeli lubimy się bawić w ukrytego zabójcę. Podobnie jak Desert Eagle, snajperka ta działa na zasadzie „One shot, One kill”. Znajdziemy ją w Ammo Nation (druga z najdroższych broni w grze) oraz w misjach „Snail Trail” i „Our Rider”.

KARABINY MASZYNOWE:

AK47 – Klasyczny Kałashnikov, który niestety nie zawitał w Vice City, znalazł swoje miejsce w San Andreas. Karabin ten, rodem ze Związku Radzieckiego, jest dość często spotykany w grze i ma sporą siłę rażenia. Znajdziemy go podczas wojen gangów, w misji „Contraband” i klasycznie w Ammo Nation.

M4 – Amerykańska odpowiedź na radzieckiego „Kalashnikov”a”, nazywa się M4. Te dwa wspaniałe karabiny maszynowe w grze nie różnią się w zasadzie niczym, oprócz wyglądu i prócz tego, że M4 jest tylko troszeczkę mocniejsze od AK47. Znajdziemy go w Ammo Nation (najdroższa broń w grze), posiada ją każdy żołnierz.

BRON RĘCZNA (RZUCANA):

Granaty – Zwykłe granaty, obsługa ich jest dość prosta, rzucasz i wszyscy wokół giną. Granaty udało mi się tylko znaleźć w Ammo Nation.

Koktajle Mołotowa – W serii GTA spotykane są praktycznie od zawsze. Jest to broń bardzo niebiezpieczna w użyciu, gdyż jeżeli rzucimy za blisko siebie, możemy sami oberwać, co nie jest wskazane. Koktajl Mołotowa daje ten sam efekt co napalm. Dostaniemy je w misji „Burning Desire”.

Ładunki wybuchowe (Satchel Charges) – Broń dobra dla zabawy w pirotechnika. Gdziekolwiek rzucamy ładunek, włączamy przycisk detonatora i uciekamy gdzie pieprz rośnie a wszystko wokół wybucha. Możemy rzucić kilka ładunków naraz. Ładunki znajdziemy w misjach u kuzynki Cesar”a Cataliny oraz w Ammo Nation.

Gaz łzawiący – Pojawił się już w Vice City na platformę PS2, jednak w wersji PC-towej go zabrakło. Obsługa ich jest dosyć prosta, rzucasz i wszyscy ludzie wokół duszą się gazem. Można je znaleźć na lotnisku w Las Venturas koło samolotów.

BRON CIĘŻKA:

Rocket Launcher (wyrzutnia rakiet) – Przydaje się gdy chcemy szybko pozbyć się jakiegoś pojazdu czy daleko położonej grupki ludzi. Wyrzutnię rakiet znajdziemy w misjach: „Outride”, „Toreno”s last fight” i na ranczu Toren”a, po ukończeniu misji „Vertical Bird”.

Bazooka – ma wszystko co oferuje nam Rocket Launcher z tą różnicą, że bazooka, dodatkowo, automatycznie naprowadza na pojazdy. Znajdziemy ją na statku. gdzie eksportujemy samochody i na ranczu Toren”a, po zakończeniu misji „Vertical Bird”.

Flamethrower (Miotacz ognia) – Wielu z nas uwielbia tę broń, włączasz = zapalasz, nieważne co, ważne, że się pali. Znajdziesz go w misji „Are you going to San Fierro ?” i na ranczu Toren”a, po przejściu misji „Vertical Bird”.

MiniGun – Nie mam zielonego pojęcia dlaczego tę broń nazwali „MINI”, gdyż w rzeczywistości jest ogromna. Broń tę spotkaliśmy już wcześniej w Vice City. Tak samo jak w poprzedniej części, w San Andreas ma on silne pole rażenia. MiniGun”a znajdziemy w misji „Black Project”, na ranczu Toren”a, po ukończeniu misji „Vertical Bird” i na kolejowym moście między San Fierro a Las Venturas.

INNE

Aparat – Zawitał już w Vice City ale mieliśmy z nim tylko styczność i dostępność tylko podczas jednej misji, w ogóle był bezużyteczny. W San Andreas znalazł swoje zastosowanie w zebraniu 50 zdjęć obiektów w San Fierro, także możemy nim uchwycić ciekawe zjawisko które później zapisuje w odpowiednim folderze jako screen.

Spray – Służy głównie do zamalowywania tagów w grze które są wymagane do ukończenia 100% gry, również może posłużyć jako broń jednakże nie będziesz ową puszką rzucał w przechodniów.

Gaśnica – Nie trzeba tłumaczyć i się rozpisywać do czego służy, otóż to co się pali trzeba szybko ugasić zanim ogień się na dobre rozprzestrzeni. Będzie nam bardzo przydatna podczas misji End of The Line by przebrnąć żywym przez płonące ściany ognia.

Spadochron – Służy do tego do czego normalnie w rzeczywistości służy. Dzięki niemu możemy szybko z dużej wysokości znaleźć się na dole ale nie wolno zapomnieć żeby nie otworzyć go za późno bo wtedy będzie po nas, również należy nim manipulować jeżeli chcesz wylądować w konkretnym miejscu. Otrzymasz go podczas niektórych misji i też jak wsiądziesz do jakiegoś samolotu

Noktowizor & Termowizor – Noktowizor przydatny nam będzie podczas zupełnej ciemności gdzie trudno zlokalizować przeciwnika natomiast termowizor pomoże nam zlokalizować owego przeciwnika który kryje się za ścianą lub murem. Oby dwa możemy znaleźć w rezydencji Madd Doga.

Kwiaty – W zasadzie jest to mały dodatek, upominek który możemy podarować swojej dziewczynie na randce, ale również mogą posłużyć jako narzędzie zbrodni – nie ma nic lepszego niż okładanie nimi ludzi :D.

Dildo – Proszę bardzo, a tu mamy całkiem niezłe zaskoczenie bo chyba nikt się nie spodziewał że owy przedmiot wystąpi w San Andreas. Jednak nie służy do tego co każdy ma na myśli, ale można za to nieźle komuś nim przyłożyć co na pewno nie będzie przyjemnością. Otrzymamy go podczas jednej misji, a poza tym odnaleźć go możemy na posterunku policji w Los Santos w łazience.
Dodam jeszcze że występują jeszcze dwa inne wibratory o tych samych cechach co wymienione wyżej Dildo.

Czytaj więcej:  Gry podobne i równie popularne jak GTA 5: Wielkie hity w świecie wirtualnej rozrywki